27 May 2013
Monday
19.00
National Palace of Culture, Hall 9
Vocal Recital
Silvana Pravcheva - soprano
Ivelina Ivancheva - piano
Program:
Wagner, Verdi, Parashkev Hadjiev
ДВА ГЕНИЯ И СИЛВАНА ПРЪВЧЕВА
Ето какво казва певицата за двамата юбиляри, чиято 200-годишнина чества целият свят, и за песните от програмата: "Рихард Вагнер и Джузепе Верди са големите композитори на XIX век. Те са родени в една и съща година - 1813, но в творчеството си въплъщават различни възгледи за живота и изкуството, които се коренят в културите на съответните страни.
Вагнер е вълнуващ и замислен: музикалната му фраза би се сравнила с разцъфващо цвете - омагьосва чрез натрупване и създаване на по-голяма форма. Вагнеровият стил е смесица от философия, метафизика и драматизъм; откроява се като голям интелектуалец - пресъздава духовното страдание на съвременния свят (песните "Спри" и "Болка"), улавя изключително фини нюанси на чувството ("В оранжерията"), всичко се случва едновременно и това отразява сложността на живота ("Ангелът", "Мечти"). Той дава музикален израз на драмата, съчетава трите основни изкуства - танц, тон, поезия; използва и синтезира всички художествени сетива (Gesamtkunstwerk). Верди пише бравурно и жизнерадостно, пресъздава психологическите музикални страсти и състояния чрез блестяща и красива мелодична линия, с дълги фрази и лирична мощност ("Наздравица", "Циганката", "Коминочистачът", "Народна песен"). Музиката му има своя специална тонална атмосфера - нарича я "Tinta", влага чистота във всяка драматична или емоционална ситуация ("Изгубена намирам покой", "В самотната стая").
А в концерта на 27 май в зала 9 на НДК освен вокалните цикли на Вагнер ("Пет песни по Везендонк"), Верди ("Шест песни") и Парашкев Хаджиев ("Трите лешника), има и още една репертоарна изненада в изпълнение на Ивелина Иванчева: клавирната пиеса на Вагнер "Лист от албум за Бети Шот". Изключително рядко се чува инструментална музика на този композитор, а тази творба (в нея са разработени мотиви от "Зигфрид") е посветена на съпругата на големия нотен издател Франц Шот, който е бил и един от многобройните кредитори на вечно задлъжнялия Вагнер.